Zhodnocení uplynulého ročníku

Ročník 2022 Dětské ligy je za námi a tak zbývá tradičně zhodnocení.
I sport lze dělat levně.

Obecně

Dětská liga jsou především závody orientačního běhu pro děti i dospělé od začátečníků až po ty pokročilé. Pro větší zábavu se snažíme občas vytvořit další zajímavé aktivity. Ty však letos díky náročnosti závodů neproběhly.

V letošním roce počasí bylo hodně různorodé. Od pěkných dnů po déšť i sníh. Účastníci si tak mohli vyzkoušet orientační běh za každého počasí.

I v roce 2022 se běželo tradičních 9 závodů. Sezóna proběhla již bez výraznějších omezení a tak se startovní časy zkrátili. Většina závodů se startovala mezi 11 a 15 hodinou. Na všech závodech jsme tradičně připravili pořadatelsky nenáročnější trať pro nejmenší (výjimkou byl jen poslední závod Závěrka) . Orienťák tak na fáborkách mohl vyzkoušet i úplný začátečník. Pro ty zkušenější pak byly připraveny další čtyři tratě různých obtížností.

Opět se všechny závody běželi s pomocí měření času SI jednotkami.

V ročníku 2022 jsme se vrátili k odměňování účastníků pouze do 16 let (v předešlém ročníku do 18 let). I tak často i na ty starší ceny zbyly. Hlavní ceny však byly zachovány i pro věkovou kategorii do 18 let.

Celkově se Dětské ligy zúčastnilo 265 unikátních účastníků. Celkových účastí pak bylo 612.

Účast na jednotlivých závodech se
pohybovala stabilně nad 50 osob pouze při 8. DL byla účast nižší. Bylo chladno a i v lese ležela
sněhová pokrývka. Závodů se účastnili i doprovod nejmenších závodníků, který se do účasti nepočítal.

Závodníci probíhali tratě samostatně, společně a nebo s doprovodem. Závody byly pro účastníky bezplatné. Registrovaní závodníci orientačního běhu z oddílu mimo OK Střelka platili startovné 50 Kč .

I letos byl vysoký počet dětí běhající samostatně a složitější tratě. Slušný byl i počet pravidelně běhajících dospělých, což zvyšovalo konkurenci.

Závody Dětské ligy se běžely v osmi lokalitách. Pro tři závody Dětské ligy byly vytvořeny zcela nové mapy v nových lokalitách, zbývající závody se běžely na rozšířených a aktualizovaných stávajících mapách. Mapy byly i letos pro všechny závody Dětské ligy vytištěny na voděodolném papíru pretex – mimo Závěrky. Závody se běhaly na mapách v měřítku 1:10 000. tři závody s množstvím terénních detailů pak v měřítku 1:5 000 a jeden závod v měřítku 1:7 500.

Do hodnocení celého ročníku Dětské ligy se počítalo prvních osm závodů. Po osmém závodě byly odměněni účastníci s nejvíce závody. Na Závěrce pak byly rozdány ceny pro nejlepší v určených kategorií a přiděleny zbylé odměny za nejvíce účastí. Závodníci kteří získaly cenu za nejlepší umístění nemohly již získat cenu za účast.

Cenu za nejvíce účastí v ročníku získaly závodníci do 16 let, kteří v letos zvládli minimálně 5 závodů (i s Závěrkou) a jak již bylo psáno nezískali cenu za umístění. Celkem závodníků s 5 závody bylo 24 (2 závodníci zvládli všech 9 závodů).

Hlavní cenou za vítězství v určených kategoriích získalo deset závodníků. Jednalo se i o závodníky, kteří by získali i cenu za nejvíce účastí, kterou ale vítězové získat již nemohli (jednalo se o šest běžců). Jaké byly kategorie můžete najít zde.

Letos se tak rozdalo rekordních dvacet osm hlavních cen. Letos jsme jako hlavní ceny rozdávali poukazy do sportovní prodejny zaměřené i na OB sport různých hodnot.

V rámci závodů Dětské ligy bylo přichystáno pět tratí. Jedna trať byla fáborkovaná pro nejmenší děti a začátečníky. Dále byly připraveny čtyři bezfáborkové tratě, od jednoduché krátké trati, převážně po cestách (výrazných liniích) až po těžkou a dlouhou trať pro zkušené závodníky.

Při Závěrce kde už i výsledky moc nejde byly tratě čtyři, kdy při nejjednodušší variantě se hledaly kontroly v blízkosti startu.

D18 (E) Plachá Zita

• Celkové výsledky Dětské ligy 2022 naleznete zde.

Závěrka 26.12. Dubí – mapa Hůrka, 52 účastníků

Pořádání je především o lidech. Na Dětské lize se podílelo mnoho lidí. Všem za pomoc děkuji, protože bez lidí by to nebylo ono. Díky této pomoci se Dětská liga může běhat pořád ve stejném formátu a stejném počtu závodů, i když se jí snažíme samozřejmě vylepšovat. Letos poprvé byly pořadatelům vypláceny drobné odměny – mimo Závěrku.

Vize

Naše vize pro Dětskou ligu je od vzniku téměř neměnná:

• závody pořádat ve volných dnech (víkendy, svátky),
  • možnost přihlásit se i na místě,
  • fáborkovaná trať pro nejmenší děti a začátečníky,
  • ze získaných peněz zajistit pěkné a užitečné ceny pro všechny dětské účastníky v rámci jednotlivých závodů a zajímavé hlavní ceny pro závodníky s nejvyšší účastí v celém roce a od roku 2019 i pro ty nejlepší,
  • jelikož jde o závod i pro začátečníky tak nikdo nebude diskvalifikován (trestné minuty, pořadí podle chyb a poté času),
  • závody budou probíhat v lese a na mapách pro orientační běh,
  • u dětí se řídit aspoň orientačně směrnými časy pro klasický orientační běh,
  • možnost běžet bezplatně pro členy OK Střelka a děti neregistrované v jiném klubu OB,
  • obtížnost tratí u dětí podobná jak na oblastní úrovni,
  • snažit se využívat nové závodní prostory, od roku 2020
  • snažit se zajistit kvalitní tisk map, od roku 2020.

Jak se vize pro Dětskou ligu daří naplňovat musí posoudit účastníci sami.

Finance

Jako každý rok níže uvádím obdržené finanční prostředky na projekt Dětská liga.

Ministerstvo obrany – 23 786 Kč (částka využita na Dětskou ligu z poskytnuté dotace na všechny závody pro děti).

OK Střelka – zbytek co bylo třeba

Český svaz orientačních sportů 6 000 Kč

Další finanční prostředky tvořily

• Startovné pro registrované závodníky – 16 100 Kč
  • Dobrovolné příspěvky do klubové kasičky – dar na činnost klubu. Kasička je k vidění na většině našich závodech.