Vápenný vrch

Sedmý závod Dětské ligy se přesunul z Táborska ke středočekému Benešovu do obce Chotýšany. Běželo se na zcela nové mapě Vápenný vrch podle nejvyššího bodu na trati.

Počasí tentokrát orientačnímu běhu přálo, byl krásný podzimní den okolo 10 stupňů a i v lese nebylo takové mokro jak bylo v posledních týdnech zvykem. Tedy mimo od vyvážeček dříví rozježděných cest a linek. Terén byl jinak spíše rovinatý se střídáním lépe průběžného lesa s pasekami. V jižní části se pak nacházel komplex listnatých a smrkových hustníků.

Celkem se sešlo 55 běžců, kteří vybíhali po rodinách během celého dne, ve 20-ti minutových rozestupech tak, aby nemohlo dojít k setkávání na startu a v cíli závodu. Bohužel kvůli tomuto omezení startů se nakonec nedostalo na všechny zájemce, kteří se na závod hlásili. Jako normálně byly připraveny 4 tratě, včetně fáborkové.

Fáborková trať měřila 2,7 km včetně oklik, které byly tentokrát spíše kratší. Mezi nejmladšími děti s rodiči zaběhl nejrychleji Pavel R. Z OK Sparta Praha, mezi nejmladšími bez rodičů Zuzana R. před Janem H. a Vojtěchem K. – oba z OK Střelka. Pěkně běželi i místní děti, které zatím neměli s orientačním během takové zkušenosti a je proto jejich výkon a odvahu běžet fáborkovou trať samostatně potřeba ocenit.

Trať B pro děti do 12 let měřila 2,1 km a byla mírně těžší, než jsou děti na DL zvyklé. Vybíhalo se na nejvyšší bod mapy, kde je listnatý les a spadané listí skrylo do nedávna dobře viditelné cesty a lesní průseky, což mohlo dělat dětem problémy. Paradoxně nakonec poměrně těžká 5 kontrola na vrcholu kopce nebyla ta rozhodující, ale chyby se dělali na dlouhém postupu na 4 kontrolu, kterou tvořil poměrně dobře viditelný krmelec. V kategorii B byla nejrychlejší domácí Nela L. před Antonínem W. Výborně běželi Tereza, Denisa a Šárka Č., Marie P a Jolanka D.

Trať C měřila 3,2 km a byl to již orienťák se vším všudy, včetně těžších kontrol, kde bylo potřeba využít azimut nebo vrstevnice, případně správný náběh kontroly jako u kontroly č.4, kde se dělali největší a nejdelší chyby. Kontrola 4 byla hezky ukrytá na světlince ve vyšším smrkovém hustníčku, blízko rozhraní několika porostů. Nejrychleji trať zvládl Jakub S. za 35:16 min. Z dětí dále výborně zaběhli Aneta L a Nora P., které porazili i starší a zkušenější běžce a na vítěze moc neztratili.

Nejdelší trať D pro dospělé a dorostence měřila 5,4 km a vedla hned dvakrát na vrchol Vápenného vrchu. Nejrychleji ji zaběhl Vojtěch P. za 41:41 před Martinem W. a Antonínem Š, který již ztratil na vítěze téměř 5 minut. Z dorostenek výborně zaběhla Eliška Č., která byla celkově na 4 místě v čase 48:38 a porazila i některé velmi zkušené a dobré dospěláky (opravdu vynikající čas – jen škoda 2,5 minutové chybky na doběhu do cíle, které ji stálo 3 místo!).

Příští dětská liga se uskuteční doufejme již za příznivějších podmínek 12.12. 2020 ve Stříbrných Hutích u Tábora. Informace na stránce závodu.

Výsledky 7. závodu naleznete zde. Několik fotek zde. Jak se nám vyvíjí celkové pořadí Dětské ligy naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *